Kasım 2020’de Azerbaycan’la imzaladığı Dağlık Karabağ Ateşkes Antlaşması sonrası hem Ermeni diasporası hem de savaş isteyen ülke içi muhalefetinin hedefindeki Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’dan dikkat çeken bir çıkış geldi. Parlamento’da açıklama yapan Paşinyan, Azerbaycan ile barış sağlanması karşılığında ‘toprak vermeye’ hazır olduğunu söyledi. Karşıt seslere meydan okuyan Ermeni lider, Azerbaycan sınırında yaşanan çatışmada 105 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ermeni ordusu 12 Eylül gecesi Kafkaslar’da gerilimi yeniden yükseltmiş, işgalden kurtarılan bölgelere 2. Karabağ Savaşı’ndan sonraki en büyük saldırı ve sabotaj girişimini gerçekleştirmişti.

Başıma Ne Geleceği Umurumda Değil

Başkent Erivan’da meclis binası önünde toplanarak gösteriler düzenleyen muhalefete cevap veren Paşinyan “Eleştirileceğimiz, azarlanacağımız, vatan haini ilan edileceğimiz, hatta halkın bizi hükümetten bile indirebileceği bir belge imzalamayı planlıyoruz. Fakat yine de memnunuz. Çünkü bu anlaşmanın sonucunda 29 bin 800 kilometrelik Ermenistan Cumhuriyeti’nde barış ve güvenlik olacak” dedi. Barış için her türlü imzayı atmaya hazır olduğunu dile getiren Ermeni lider, “Başıma ne geleceği umurumda değil. Ben Ermenistan Cumhuriyeti’ni önemsiyorum” sözlerini sarfetti.

Meclisi Basmak İstediler

Önceki gece Ermenistanlı binlerce protestocu, savaş meydanında yaşanan kayıplar üzerine Başbakan’ı istifaya davet etti. Dağlık Karabağ’daki mağlubiyetin sorumlusu olarak Paşinyan’ı sorumlu tutan göstericiler, önce Bagramyan Caddesi’nde Hain Nikol” sloganları atarak yürüyüş başlattı. Ardından, güvenlik güçlerinin müdahalesine rağmen protestocular parlamento binasına doğru yürüdü. Ermeni zırhlı polisleri parlamento binasının önüne etten duvar örerken, birçok noktaya da polis grupları yerleştirilerek muhalif gruba müdahalede bulunuldu.

Beşinci Kol Faaliyeti

Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Gigoryan, Ermenistan ve Azerbaycan arasında çıkan çatışmaların karşılıklı olarak durduğunu açıkladı. İki ülke arasında ateşkes ilan edildiğini duyuran Grigoryan, “Uluslararası toplumun katılımı sayesinde 14 Eylül yerel saatle 20.00’den itibaren ateşkes konusunda anlaşmaya varmak mümkün oldu” dedi. Grigoryan açıklamasında ateşkesin yazılı olarak değil sözlü olarak ilan edildiğinin de altını çizdi. Protestolar hakkında da görüş bildiren Grigoryan, “Bu, Ermenistan devletini zayıflatmayı amaçlayan beşinci koldan bir miting. Bazı gruplar Ermenistan’ı zayıflatmaya ve çeşitli yerlerden emir almaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Rusya Yardıma Gelmedi

Öte yandan savaş sonucu ağır kayıplar verdiklerini ve Rusya’dan askeri yardım istediklerini belirten Paşinyan, Azerbaycan ile çatışmaların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde tartışılması için diğer ortaklarına müracaat ettiklerini söyledi. Rus basınında yer alan haberlere göre ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin söz konusu talebi reddetti. Kommersant’ın haberine göre, KGAÖ komutanlığının başkanı Rus general Anatoli Sidorov, örgütün Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ihtilafın barışçıl bir şekilde çözülmesini umduğunu ve asker yollamayı düşünmediğini açıkladı.

Editör: Haber Merkezi