Milli Savunma Bakanlığı, Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün orijinal imzalarını basın mensuplarıyla paylaştı. Atatürk’ün imzalarının dolaşımdakilerden farklı olduğu ve resmi belgelerde yer aldığı belirtildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İmzalarına İlişkin Açıklama Yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı(MSB), Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Harf İnkılabı ile Soyadı Kanunu’ndan sonra kullanmaya başladığı ve öncesinde kullandığı orijinal imzalarını paylaştı. Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen haftalık basın bilgilendirme toplantısının ardından, Mustafa Kemal Atatürk’ün imzalarına ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlık yetkililerince yapılan açıklamada, Atatürk’ün imzalarının dolaşımdakilerden farklı olduğu, orijinal imzaların ise resmi belgelerde yer aldığı anlatıldı.

Taksilere Panik Butonu Geliyor: Sürücü Butona Bastığında S.O.S. Verecek Taksilere Panik Butonu Geliyor: Sürücü Butona Bastığında S.O.S. Verecek

Açıklamada Orijinal İmzaları Yer Aldı

Yetkililer, Atatürk’ün 6 farklı orijinal imzasının yer aldığı fotoğrafları da basın mensupları ile paylaştı. Fotoğraflarda, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1915’te Anafartalar Grup Komutanıyken, 1919’da Temsil Heyeti Başkanıyken, 1921’de Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi’nden sonra, 1922’de Başkomutan olarak Büyük Taarruz’dan sonra, 1928’de Harf İnkılabı’ndan sonra ve 1934’te Soyadı Kanunu’ndan sonra kullandığı orijinal imzaları yer aldı.

 

Editör: Haber Merkezi