2 yıldır devam eden Covid-19, ardından maymun çiçeği derken Çin’den bir virüs haberi daha geldi. Yeni virüsün adı Langya. Hayvandan insana geçtiği tespit edilen bu virüsün ölümcül olduğu biliniyor. Dünya yeni virüs için paniklemiş durumda.

cinden-bir-virus-haberi-daha-langya

Çin’de 35 Kişide Tespit Edildi

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde yeni bir virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu ana kadar 35 kişi de tespit edildi. Yorgunluk ve öksürük semptomlarına neden olan virüsün, insandan insana yayılabileceğine ilişkin bir kanıt yok.

İHA’da yer alan habere göre ağırlıklı olarak kır farelerinde rastlanan virüs hakkında Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı makale New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tıp Okulu’ndan araştırmacı Wang Linfa, tespit edilen vakaların ciddi olmadığını ve panik yapılmaması gerektiğini söyledi.

 

“Alarmda Olmaya İhtiyaç Var”

Linfa buna rağmen, doğada bulunan ve insanları enfekte edebilecek çok sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara neden olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu da ifade etti.

cinden-bir-virus-haberi-daha-langya

“Memeli Hayvanlar Doğal Rezervuar Olabilir”

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda, test edilen kır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsü tespit edildi. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzde 2’sinin de virüs testleri pozitif çıktı. Köstebek gibi memeli hayvanların virüsün doğal rezervuarı olabileceği düşünülüyor.

4 Virüsten 3’ü Hayvanlardan Geçiyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda görülen her 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara geçmiş olabileceğini tahmin ediyor. Birleşmiş Milletler (BM), daha önce de iklim krizi ve yaban hayatındaki sömürünün artışı nedeniyle dünyada çok sayıda benzer hastalığın görülebileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Tayvan Hastalık Kontrol Merkezi’nden pazar günü yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgili çalışmaların yakından takip edildiği belirtilmişti.

LANGYA VİRÜSÜ NEDİR?

Koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin’den korkutucu haber geldi. İlk olarak 2018 yılında Çin’in Shandong ve Henan bölgelerinde görülen Langya virüsünün adı ve teşhisi konuldu.

Genel olarak hayvandan insana geçen Langya virüsünün en çok kır farlerinden bulaştığı açıklandı. Hayvandan insana bulaşan virüsün belirtileri arasında şiddetli ateşlenme gözlemlendi.

cinden-bir-virus-haberi-daha-langya

LANGYA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çin’de 30’un üzerinde kişide görülen Langya virüsü belirtileri ve semptomları uzmanlar tarafından açıklandı.

Langya virüsü bulaşanların semptomları ise şu şekilde sıralandı:

Yüksek ateş
Halsizlik (yüzde 54’ü)
Öksürük (yüzde 50’si)
İştah kaybı (yüzde 50’si)
Kas ağrısı (yüzde 46’sı)
Mide bulantısı (yüzde 38’i)

 

Editör: Haber Merkezi