Sudan’ın Başkenti Hartum’dan, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya giden Etiyopya Hava Yolları uçağının 15 Ağustos’ta gerçekleştirdiği ET343 sefer sayılı uçuşta, iki pilot da uyuyakaldı.

Boeing 737-800 model uçak, havaalanına yaklaşırken verilen tüm sinyallere rağmen alçalmaya başlamadı. Hava Trafik kontrolörleri durumdan şüphelenerek uçağın mürettebatı ile defalarca kez iletişime geçemeye çalıştı ancak bir türlü başarılı olamadı.

Uçak iniş yaptıktan sonra yapılan inceleme sonrası mürettebata ulaşılamamasının nedeninin iki pilotun birden uyuyakalması olduğu öğrenildi.

Otomatik Pilot Devreden Çıkınca Alarmlar Çalmaya Başladı

Pilotlarının uyuyakaldığı uçak, otomatik pilot sistemi sayesinde 37 bin fitte seyir halinde yoluna devam etti.

Uçak, inmesi gereken pisti geçip yoluna devam edince otomatik pilot devreden çıktı ve çalan alarm pilotların uyanmasını sağladı.

Uyanan pilotlar 25 dakika gecikme ile Addis Ababa’ya iniş yaptı. The Aviation Herald tarafından elde edilen ADS-B verileri, uçağın otomatik pilot ile seyrine devam ettikten bir süre sonra alçalmaya başladığını doğruladı.

Söz konusu uçak bir sonraki yolculuğuna başlamadan önce 2.5 saat pistte bekletildi.

2-pilot-da-uyuyakalinca-otomatik-pilot-alarm-verdi

Hava Güvenliğine Yönelik En Büyük Tehditlerden Birisi

Uzmanlar olayı ‘derin endişe verici’ olarak tanımlarken pilotların çok fazla çalıştığına ve sürekli yorgun olduklarına dikkat çektiler.

Hava analisti Alex Macheras, Twitter’da yaptığı açıklamada Pilot yorgunluğu yeni bir şey değil ve uluslararası alanda hava güvenliğine yönelik en önemli tehditlerden birini oluşturmaya devam ediyor. dedi.

Yaşanan İlk Olay Değil

Geçtiğimiz Mayıs ayında, İtalya havayolu şirketi ITA’nın pilotlarından birisi New York’tan Roma’ya giden uçuş sırasında uyuyakaldığı iddiasıyla görevden alınmıştı.

Editör: Haber Merkezi